default-logo

ARTOPLASTİ HAKKINDA

         Eklemin yeniden oluşturulması veya yeni bir yapay eklem oluşturulması olarak tanımlanabilecek olan artroplasti, hastalıklı ve işlevini kaybetmiş eklemlerin yeniden iş görebilir hale gelmesini sağlayan bir cerrahi girişim tipidir. Kişinin hareket edebilmesini ve ayakta durabilmesini sağlayan eklemler çeşitli sebeplerle hasar görebilir. Artroplasti teknikleri ciddi bir kırıktan ötürü düzeltilemeyecek şekilde harap hale gelen ve normal iyileşme yöntemlerine cevap vermeyen eklemler için veya eklemin kemik tümörü yüzünden kısmen veya tamamen alınmasını gerektiren durumlarda uygulanır.Bir eklemi meydana getiren kemiklerin düzeltilemeycek derecede dejenere olması ve aradaki kıkırdak dokunun bütünüyle harap bir hale gelmiş olması da artroplastiyle çözümlenebilen durumlar arasındadır. Artroplasti ameliyatı eklemlerin tedaviye cevap vermeyecek derecede ağrılı olduğu ve işlevini yeterince yerine getiremediği durumlarda da başarılı olabilmektedir.

Artroplasti1    Artroplasti cerrahi tipleri rezeksiyon, interpozisyon, parsiyel endoprotez ve total endoprotez artroplastisi olarak sınıflandırılır. Ayak bileği artroplastisi yaşanan bir travmadan, enfeksiyondan veya yaşın ilerlemesinden ötürü artrit rahatsızlığına maruz kalan ve ortez vb diğer alternatiflerin uygulanmasına rağmen ağrı durumunun devam ettiği ayak bileği eklemleri için düşünülebilir. Kalça artroplastisi kalça artriti kaynaklı ağrı durumlarında uygulanan ve son derecede iyi sonuçlar veren bir cerrahi yöntemdir. Artroplasti bu tip hastalarda, artriti iyileştirmeye yönelik bütün cerrahi dışı yöntemlerin denenmesinden sonra devreye sokulur. Diz artroplastisi diz bölgesinde artrite bağlı ciddi ağrıları olan hastaların ağrılarını azaltıp yaşam kalitelerini yüksetmek amacıyla uygulanır. Bu ameliyatlar total diz protezi veya kısmi diz protezi olmak üzere 2 biçimde uygulanır ve artroplastiye karar verilmeden önce yine bütün cerrahi dışı tedaviler uygulanmış olmalıdır. Hastaların diğer tedavi yöntemlerine cevap vermemesi durumunda diz artroplastisine başvurulur.

           

        Oldukça sık rastlanan ve ev işlerini yapmak, giyinmek, bilgisayar kullanmak gibi aktiviteler sırasında zorlanmaya sebep olan omuz ağrıları birçok durumda ilaç ve fizik tedavileri, egzersizler, konservatif tedaviler ve soğuk uygulama ile düzebilir. Bütün bu uygulamalara rağmen sorunun çözülmemesi durumunda ise omuz artroplastisi düşünülebilir.

Artroplasti2

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


− 4 = 2