default-logo

DURUŞ BOZUKLUKLARI

DURUŞ BOZUKLUKLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ
Duruş (postür) kelimesi vücut bölümlerinin diziliş ve düzenini ifade eder. Vücudun oturma, yatma, ayakta durma hallerindeki duruş şekli sabit duruş (statik postür); çeşitli hareketler sırasındaki duruş şekli ise hareketli duruş (dinamik postür) olarak adlandırılır. Duruş bozuklukları genellikle 20’li yaşlardan başlayarak kadınlarda görülen boyun ve sırt ağrılarıyla erkeklerde görülen bel ağrılarının başlıca nedenleri arasındadır.  Duruş bozukluklarının tedavisi ortopedi uzmanları tarafından yapılır.

Normal postür (duruş) ne demektir?
İyi bir duruş ayakta durma, yürüme, oturma vb değişik hareketler sırasında baş, gövde, kol ve bacak kısımlarının birbirine oranla düzgün ve dengeli bir şekilde dizilmesiyle gerçekleşir. Bu şekilde kas-iskelet sistemi zorlanmayacak, eklemlere uygulanan kuvvetler dengeli dağılacak ve vücudun normal eğrilikleri korunmuş olacaktır. Dik duruş veya sağlıklı duruş olarak da ifade edilen düzgün duruş; aynı zamanda kasların en ekonomik biçimde kullanılması durumudur. İyi bir postür kazanmaları için bireylere çocukluk çağlarından başlayarak eğitim verilmelidir. Kötü postürün sebep olduğu duruş bozuklukları hayatın ilerleyen dönemlerinde romatizmal hastalıklar, organ bozuklukları ve ruhsal problemler yaşanmasına yol açabilir.

Kötü duruş hangi etkenlerden kaynaklanır?
Belli bazı etkenlerin bir araya gelmesiyle oluşan kötü duruşlar bazı kas-iskelet sistemi hastalıkları veya sinir sistemi hastalıklarından kaynaklanabilir. Yaşanan kazalar, yaralanma ve düşmelerle oturma, ayakta durma ve uyumanın hatalı biçimlerde olması, aşırı kilolu olma hali ve vücut yapısına uygun olmayan çalışma ortamları da duruş bozukluğu sebebi olabilir. Kötü ve uygunsuz; sağlıksız bir yatak kullanmak, ruhsal problemler, tırnak yeme, görme bozuklukları ve işyerinde veya evde yaşanan gerilimler de kötü duruşun sebepleri arasındadır. Duruş bozuklukları tedavisi için önce kötü duruşa neden olanların etkenlerin tespit edilmesi gerekir.
Doğru duruş eğitimi küçük yaşlarda başlamalıdır.
Çocuklukların ergonomik çalışma masaları ve destekli sandalyeler kullanması, masa ve sandalye yüksekliğinin uygun olması omurga sağlığı için önemlidir. Özellikle çocuklar ve gençlerin yatakta veya koltukta oturarak, bağdaş kurarak laptop kullanması kötü duruş alışkanlığına sebep olan hatalı davranışlar arasındadır. Oyun alanlarının omurgayı dik tutacak şekilde planlanması çocukların doğru duruşu öğrenebilmesini sağlar. Masada ya da koltukta oturulurken sırt mutlaka dik durmalı, bel ve sırt desteği bulunmalıdır. Bu konuda gereken özen gösterildiği takdirde birçok çocuk için ortopedi hastalıkları riski önlenebilecektir.
Ergenlik dönemindeki bireyler dik durmaya teşvik edilmeli
Anne-babalar ve öğretmenlerin ergenlik dönemindeki çocukları dik durmaya teşvik etmesi önemlidir. Bu dönemde çocuklar değişik sebeplerle vücutlarını gizlemeye, ufaltmaya çalışabilir, böylece omuzlar önde olarak kambur durma alışkanlığı edinebilirler. Göğüsleri büyümeye başlayan kız çocukları bunu çoğunlukla durumu gözden gizlemek niyetiyle; utan duygusunun etkisiyle yapar. Uzun boylu olanlar ise bu sebeple kendini beğenmiş bir etki bırakmamak, dikkat çekmemek için yaparlar. Bazı duruş bozuklukları bu tip davranışlardan kaynaklanır. Bu yaş dönemindeki çocuklara fiziksel ve cinsel gelişimlerinden rahatsız olmamaları için yardımcı olmak gerekir.

İdeal ayakta durma pozisyonu
Baş dik olmalı, ileri ve geri eğiklik yapmamalıdır. Yanlardan bakıldığında kulakların tam onuzlar hizasında olması gerekir. Göğüs ve omuzlar dik; karın düz olmalıdır. Bel ve boyun bölgesindeki çukurlukların da normalden az veya fazla olmaması gerekir.

İdeal oturma pozisyonu
Oturma duruşu ayakta durma postürüne göre daha serbest ve gevşek bir postürdür. İdeal bir oturma için bel ve sırt kısımlarının dik olması ve yükün her iki kalça üzerine eşit oranda dağılması gerekir. Çalışma sırasında masaya, araba kullanılırken direksiyona yakın oturmak öne eğilmeyi engeller. Oturulan yerin uygun yükseklikte olması ve ayakların yere eşit olarak temas etmesi gereklidir. Otururken kolların desteklenmesi omuz ve boyna yüklenen yükün etkisini azaltacaktır. Sırt ve mümkünse baş kısmının eğimi hafifçe arkaya bakan bir destekle desteklenmesi faydalı olur. Oturma pozisyonunun sıklıkla değiştirilmesi de önemlidir. Uzun süre boyunca aynı şekilde oturmak kişilerde ortopedik hastalıklar, anatomik problemler ve şekil bozuklukları oluşmasına sebep olur.

İdeal yatış pozisyonu
Bir kısım duruş bozuklukları ile bazı baş, boyun, bel ve sırt ağrıları yanlış yatak seçimi ve uygunsuz yastık kullanımından kaynaklanır. Doğru bir yatış için vücut ağırlığı ile yaylanmayacak sert ve düz yataklar kullanılması gerekir. Baş ve gövdenin duruşu uyum içinde olmalıdır. Çok yumuşak yastıklar zarar verir, çok sert ve yüksek olanlarsa başın askıda kalmasına ve boyun bölgesinin zorlanmasına neden olur. Yastık ne çok alçak; ne de çok yüksek olmalı, yüksekliği boyundaki çukurluğu destekleyecek seviyede olmalıdır.

Duruş bozukluğu hangi rahatsızlıklara sebep olur?
Kötü duruş bireylerin kendini yorgun hissetmesine neden olur. Ayrıca eklem sertliği ve eklem hastalıkları, solunum yetmezliği ve çene eklemi sorunlarıyla baş ağrısı da kötü duruştan kaynaklanabilir.

Sık rastlanan duruş bozukluğu tipleri
Duruş bozukluğu sorunları hastanelerin ortopedi bölümlerinde tedavi edilir. Kifoz (kamburluk) ve lordoz (çukur bel) sorunları duruş bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlıklardır. Her iki sorunu da barındıran kifolordoz (kamburluk ve çukur bel), arkaya eğik bel, düzleşmiş bel ve düşük omuz problemleri de yanlış duruş sonucunda oluşabilir.

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


7 − 6 =