default-logo

İSKELET SİSTEMİ TRAVMALARI KIRIK VE ÇIKIKLAR

İSKELET SİSTEMİ TRAVMALARI KIRIK VE ÇIKIKLAR

KIRIKLAR NEDEN OLUR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

İçten ya da dıştan meydana gelebilecek zorlamalara bağlı kemik dokusunun zarar görüp bütünlüğünün bozulmasına kırık denilmektedir. 

Kırıkta sebep olan faktör ve yaş durumu önemli olmaktadır. Yeni doğanda doğum travmaları, bebeklerde düşme durumları, çocuklarda trafik kazaları, yetişkinlerde iş kazaları ve trafik kazaları, düşmeler, yaş ilerledikçe kemik yapısının bozulmaya başlaması ve düşmelere bağlı kırıklar gibi sınıflandırma yapılabilir.

Kırık tipleri;

 • Zorlamaya bağlı kırıklar; endirekt zorlamaya bağlı kırıklar, direkt zorlamaya bağlı kırıklar
 • Kırık sayısına göre değişen; basit ve multiple kırıklar
 • Kemik dokusundaki sağlamlığa göre kırıklar
 • Kırığın meydana geldiği çizgiye göre; parçalı, spiral, oblik, kopma, transvers
 • Kırık derecesine göre; tam kırık, çatlakla, çökme, tazyik, dişlenmiş, epifiz ayrılması
 • Kemiğin anatomik bölgesine göre kırıklar; cisim kırıkları, epifiz bölge kırıkları, distal bölge kırıkları, kırıklı çıkıklar
 • Dış ortamlara bağlı gelişen kırıklar; açık kırıklar, kapalı kırklar

Kırık belirti ve bulguları;

Fiziksel olarak hastalara bakılması ve bir takım soruların cevap bulması gerekecektir. Ne zaman ve nerede olduğunu anlamaya yönelik sorular oluşacak ve müdahale olarak bir şeyin yapılıp yapılmadığı detaylandırılacaktır.

Travmaya ait belirtiler;

 • Hematom
 • Duyarlılık ve ağrı
 • Ekimoz
 • Görev bozukluğu

Kırığın asıl belirtileri;

 • Hastanın duruşuna ait bozukluklar saptanacaktır.
 • Deformite
 • Palpasyon
 • Normal olmayan hareket
 • Radyolojik incelemelerde saptanacak bir takım değişimler

ÇIKIKLAR NEDEN OLUR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eklem yüzeylerinin her hangi bir nedenden dolayı birbirinden ayrılması ve eklemi meydana getiren kemiklerin anormal sebeplerden dolayı yer değiştirmesi çıkık olarak tanımlanabilmektedir.

Çıkıklar % 50 oranda omuzlarda, % 25 oranda dirseklerde, %  15 oranda da kalçalarda görülmektedir. Bazı çıkıklar aynı yerden alışkanlık haline gelerek yineleyebilmektedir.

Çıkıklarda belirti;

Tüm travmalarda yaşanabilecek şişlik, ağrı, ekimoz çıkıklarda da görülecektir. Ayırt edici belirtiler ise;

 • Hastanın duruşunda özel bir durum görülecektir. Omzu çıkmış hastaların adeta kolları uzamış gibi görünecektir.
 • Elastiki fiksasyon
 • Nörovasküler muayenede görülecek bulgular
 • Radyolojik incelemelerde göze çarpacak değişimler

İSKELET SİSTEMİ TRAVMALARI KIRIK VE ÇIKIKLARDA MÜDAHALE

Kişinin yaşına ve neden meydana geldiğine göre tedavi şekli değişecektir. İlk etapta kazalar sonucu, spor hareketlerinden kaynaklanacak yanlışlıklar, yaşlanmaya bağlı kırıklar her ne olursa olsun acil müdahale edilmesi gerekecektir. Hastanelerin ortopedi bölümlerine gidilerek belirtilere göre kırığın şiddeti ve ne yapılması gerekeceği yön bulacaktır.

Fiziksel muayene ve hastanın öyküsü yeterli kalmayacak tam olarak ayrıntılı çözüme kavuşması için radyolojik incelemeler yapılacaktır. Komşu organlara zarar verme ihtimali, hastanın genel sağlık durumu, yaşına göre tedavi yön bulacaktır.

Travmalarda genellikle alçıya alma işlemi uygulanacak ve kaynaşma işlemi için belirli bir zaman bu şekilde kalması istenecektir. Hastanın genel sağlık durumuna ilişkin tedavilerle hastaların ateş, ağrı, halsizlik şikayetlerine yönelik girişimlerde bulunulacaktır.

Çocuklara ait travmalar oyun alanlarında, parklarda ve bilinç dışı ev içi hareketlerden kaynaklanabilmektedir. Ve acili yeti olacak olan bir durumdur. Vakit kaybedilmeden kurumlara gidilerek komşu organların zarar görmemesi engellenmektedir.

Yaşlılarda ise bu durum beklenebilecek bir durum olduğu için öncesinden önlemler almak gerekecektir. İleri derecede kemik erimesi yaşayan hastaların kemikleri kırılmaya daha müsait olacaktır. Ortopedi uzmanı bu yönde kemiklerin güçlenmesi ve kırılmasının engellenmesi için medikal  destek sağlayacaktır. Eğer kırık- çıkık gibi travmalar yaşlılarda yaşanıyorsa kaynaşma durumu biraz daha zor olacak ve bu açılardan öncesinde önlem alınması daha önemli olacaktır.

 

 

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


+ 4 = 11