default-logo

MİKROCERRAHİ

            Genelde travma sonrası kopmuş olan vücut kısımlarının tekrar yerine dikilmesini akla getiren mikro cerrahi ameliyatları bu alanda uzun bir eğitim sürecinden geçmiş tecrübeli cerrahlar tarafından son derecede ince, çıplak gözle fark edilmesi zor olan dikiş malzemeleri kullanılarak yapılır. Bu teknikte kullanılan ameliyat mikroskobu ameliyat sahasını büyüterek çok ince damar ve sinir gibi dokuların ayrıntılı bir görünümünün elde edilebilmesini sağlar. Mikro cerrahi sadece kopan bir uzvun yerine dikilebilmesiyle sınırılı değildir; bu yöntemle vücudun hemen her bölgesindeki doku ve organ kayıpları için çözüm sunulabilmektedir.

mikrocerrahi2       Mikro cerrahi teknikleri ile yapılan serbest doku nakilleri kaybedilen dolu veya organların onarılabilmesini sağlamaktır. Bu ameliyatların başarıya ulaşması ancak sıfır hata uygulanması durumunda mümkündür. Bunun için de bu teknikler ancak uzun yıllar boyunca eğitim almış ve tecrübe kazanmış cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Uzman eller tarafından ve yeterli donanımı olan merkezlerde uygulandığı taktirde mikrocerrahi operasyonları oldukça yüksek oranda bir başarıyla sonuçlanabilmektedir. Meme kanseri sebebiyle göğsü olan kadınlara tekrar meme yapılması veya el parmakları doğuştan eksik olan bir çocuğun kendi ayak parmaklarının ellerine nakledilmesi bu alandaki uygulamalara örnek olarak gösterilebilir.

            Vücudumuzdaki bir kısım sinirler deride bulunan alıcılar (reseptör) aracılığıyla oluşan duyu hissini beyne taşıyarak yanma, soğuk-sıcak, batma gibi dış dünyadan gelen tesirleri beynimize iletip onları algılamamızı sağlar. Bazı sinir lifleri ise beyinde irade yoluyla oluşturduğumuz konutları kaslarımıza iletir ve kaslarımızın beynimizin emirleri doğrultusunda hareket etmesini sağlar. Bu sinirlerin kesilmesi durumunda söz konusu fonksiyonlar gerçekleştirilemez ve hastanın bu bölgesi his kaybından kaynaklanan kalıcı bir uyuşukluk edinir. Bu bölge kendini dış dünyadan gelen zararlardan koruyamaz ve yaralarla yanıklar gibi durumlar oluşur. Beyinden gelen hareket komutlarını taşıyan sinirlerin hasar görmesi ise isteğe bağlı çalışan kasların hareket komutlarını alamamasına yol açar ve sinirini kaybeden bu kaslarda felç durumu ile kalıcı hareket kayıpları meydana gelir.

mikrocerrahi3

Mikro cerrahi teknikler ile damar ve sinirlerin onarılması organların canlılıklarının devam etmesini ve işlevlerinin yeterli olmasını sağlar. Mikrocerrahiyle yerine takılan organın fonksiyonel olması son derecede önemlidir. Bunu sağlamak yönünde; el, kol veya bacak gibi büyük vücut kısımlarının yerine takılmasından sonra organın daha işlevsel kılınması için mevcut kapasitesi değerlendirilir. Fonksiyonel kapasitenin arttırılması için yumuşak doku veya kiriş nakilleri, sinir-damar transferleri, kemik uzatma, fonksiyonel kas transferi ve başka metotlar da devreye sokulur. Bilgi ve tecrübe yetersizliği yanlış kararların uygulanmasına yol açabileceğinden; bu tekniklerin fonksiyon arttırıcı niteliği olan bütün girişimleri yapabilecek cerrahlar tarafından uygulanması çok önemlidir.

Tamamlayıcı rehabilitasyon uygulamaları mikro cerrahi girişimlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bilinçli ve tecrübeli uzmanların planlayıp uyguladığı bu tip uygulamalar tedavi için doğru yapılmış bir cerrahi girişim kadar faydalı olabilmektedir.

mikrocerrahi4

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .
  1. Erkan Hayrat Cevapla

    Hocam merhaba

    herşey için teşekkürler

    saygılar

Yanıt Bırakın

*


+ 2 = 9