default-logo

OMURGA CERRAHİSİ HAKKINDA

Omurga, omurilik ve sinir köklerinin çeşitli hastalık grupları tarafından etkilenmesi ağrılara, sinir sistemi fonksiyon kayıplarına, omurganın hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına ve şekil bozukluklarına yol açabilir. Omurga cerrahisi omurilik, sinir kökleri ve omurga bölgesinde yapılan operasyonları ve diğer girişimleri içerir. Kişilerin bel ve boyun ağrıları çekmesine sebep olabilen omurga hastalıklarının tedavisinde cerrahi tedavi dışında birçok konservatif tedavi alternatifleri bulunmaktadır. Bu tedavilerin başarılı olamaması halinde ise minimal invaziv cerrahi tedavileri tavsiye edilmektedir.

omurgacerrahi1       Skolyoz (omurgada doğuştan mevcut olan veya sonradan oluşan yana eğrilik durumu ve kifoz (kamburluk) başta olmak üzere çeşitli omurga hastalıkları, ülkemizde yaygın olarak görülen hastalıklardır. Omurlar arasında bulunan disklerin mekanik olarak zorlanmasıyla veya yıllar içinde oluşan dejeneratif etkiler ile ortaya çıkan disk hastalıkları (bel ve boyun fıtıkları) hastalığa dair verilere göre cerrahi dışı yöntemlerle veya omurga cerrahisi uygulanarak tedavi edilir. Klinik pratikte sıklıkla karşılaşılan bir diğer omurga hastalığı ise omurganın yaşlanmasına bağlı ortaya çıkan ve yürüme bozukluğu, fonksiyon kayıpları, hareket zorluğu ile kol ve bacaklarda ağrılar ve uyuşmalar oluşmasına sebep olan dejeneratif bozukluklardır. Omurgayı tutan tümörler, omuriliğin damarsal hastalıkları, doğuştan gelen omurga ve omurilik deformasyonlarıyla anormallikler de omurga hastalıkları arasında yer almaktadır. Trafik kazaları, yüksekten düşme vb nedenlerden kaynaklanan travmalar omurilik ve sinir yaralanmalarına; omurgada kırıklar, kopma ve ayrışmalar oluşmasına; omurganın sağlamlığı ile hareket yeteneğinin bozulmasına yol açabilir. Omurga enfeksiyonları ve apseleri de genelde aciliyet gösteren kritik hastalıklar olarak ilaç tedavisi ve/veya omurga cerrahisi uygulanmasını gerektirir. Osteoporoz (kemik erimesi) durumundan dolayı meydana gelen kamburluklar ve kırıklar, bel kaymaları, omurga kireçlenmesi ve omurgada deformasyonla şekil bozukluklarına sebep olan diğer hastalıklar da omurga cerrahisinin ilgi alanına girer.

Omurga, omurilik ve sinir köklerini tutan bu tip hastalıklarda gerektiği zaman cerrahi tedavi uygulanması gayet iyi ve yüz güldüren sonuçlar getirebilmektedir. Ayrıca geliştirilen yeni cerrahi anlayışları ve teknikleri sayesinde hastaların minimum seviyede etkilenmesi mümkün olabilmektedir.

omurgacerrahi

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


− 4 = 0