default-logo

OMURGA ( VERTEBRA ) CERRAHİSİ

OMURGA ( VERTEBRA ) CERRAHİSİ

Travma; spor yaralanmaları, düşme, trafik kazası, iş kazası gibi etmenlerden sonra insanların aldığı yaralar bütünüdür. Açığa çıkan hasar travmanın gücüne göre;  zorlayıcı olmayan doku ezilmesinden büyük kırıklarla hayatı derinden etkileyebilecek durumlara kadar uzanmaktadır. Ağır travmalarda hayati önem olmakta ve maksimumum donanımla tecrübeli hekimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Travmalar insan hayatında beklenmeyen zamanlarda, istenemeyen şekillerde gelmektedir. Daha çok acil vakaların geldiği ve tedavi aldığı merkezlerin her daim hazır olması ve ekipmanının tam olması gerekmektedir.

Hastanelerde acil olarak gelecek vakalara ortopedi doktoru bakmakta ve travmanın boyutuna göre tedavi yön bulmaktadır. Trafik kazası ve iş kazası gibi ağır vakalarda hayati fonksiyonların korunabilmesi için büyük bir ekibe ihtiyaç duyulabilecektir.

Omurga cerrahisinde de her geçen gün yenilikler artmakta insanların daha sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için modern tekniklerden faydalanılmaktadır. Meslek içi eğitimlerle hekimler kendilerini geliştirerek hastaya daha fazla faydalı olabilmeyi hedeflemektedirler.

Omurga cerrahisinde ( kişinin doğumla kazandığı ya da sonradan oluşabilecek )  yardım gerektirecek vakalar;

v  skolyoz ( yana eğrilik ),

v  kifoz ( öne eğrilik- kamburluk )

v  schuermann kifozu

v  spinal stenoz,

v  spondilolistezis

v  Kireçlenmeye bağlı sorunlar

v  Kemik erimesi

v  Kırıklar

v  Kazalardan kaynaklanan omurga yanıkları

v  omurga enfeksiyonları

v  Omurgaya yerleşen tümörler

Bu rahatsızlıklar omurga cerrahisi tarafından tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Gelişen çağda teknolojinin ilerlemesi ile disk protezleri, posterior cerrahilerle uygulamalar yapılabilmektedir.

Vertebra ( omurga ) cerrahisi uygulamalarında hastaların sık karşılaşabileceği durumlar;

v  Ağrı

v  Etkisiz solunum çeşidi

v  enfeksiyon riski

v  sıvıda volüm eksikliği

v  Vücudun gerektiğinden az beslenmesi

v  Deri bütünlüğünde bozulmaya eğilim

v  trombofilebit riski

v  Beden yapısının büyük oranda bozulması

 

Vertebra cerrahisinden sonra hastaların tedavileri;

Ameliyatlar sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara göre hastalara destek sağlanacaktır. Psikolojik ve fizyolojik anlamda desteğin tam olması ile komplikasyonlar ortadan kalkabilecektir.

Ameliyat sonrasında hastaların 72 saat sonrasına kadar akciğerleri değerlendirilecektir. Yolunda gitmeyen durumlarda; yüze yel solunum, hemoglobin düşmesi, göğüs ağrısı ve vücut ısısı düşebilmektedir. Böyle bir durum devam ediyorsa egzersizden önce kullanılmış ilaçlardan önerilir ve hasta takip altında tutulur.

Sıvı volüm eksikliği yaşanıyorsa yaşamsal fonksiyonlar normale dönünceye değin her 15 dakikada bir kontrol edilip, normale döndükten sonra da 2 saat süre ile kontrol ediliyor olacaktır. Eğer gerekli ise bu aşamada kan transfüzyonu gerçekleşebilir ve laboratuar sonuçları detaylı takip edilir.

Vertebra cerrahisinde karşılaşılan ağrı için; pozisyon değişimleri önerilecek, dikkatin başka yere dağılabilmesi adına TV seyretme, kitap okuma gibi etkinliklere katılabilmesi sağlanacak ve ortam sık havalandırılarak kişinin daha rahat nefes alması sağlanacaktır.

Çocuklarda ağrı şikayetlerini artırabilen, ameliyat sonrası korse giyimi daha yavaş uygulanacak ve aralıklı kullanılabilecektir.

Deri bütünlüğü bozulan durumlarda; hastaların basınç bölümlerine çok sert olmayan masajlar uygulanmalıdır. Kızarıklık varsa buna göre gözlenmeli ve uygun tedbirler alınmalıdır. Yeterli oranda sıvı gıda alımı sağlanarak hastanın rahatlaması sağlanacaktır. Cildinin hijyende olması önemlidir, bu açıdan yatak çarşafları sık değişmeli ve giysiler temiz- kuru tutulmalıdır.

Omurga cerrahisinde aşırı beklentili olma durumu tedaviden sonra hastayı hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Hasta ile hastanede bulunan sağlık ekibi bedende bulunacak imaj değişikliğini konuşmalı ve personelin bu anlamda hastayı cesaretlendirmesi gerekmektedir. Hastane ekibi fiziksel olarak hastayı yüreklendirerek çözüm önerilerinde bulunmalıdır.

Vertebra cerrahisinde hayati fonksiyonlar normale dönmüş ve ameliyat sonrası durum kanıksanmışsa, hastalar gerekli medikal destekle belirli zaman sonra taburcu edilecektir.

 

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


+ 8 = 14