default-logo

ORTOPEDİ NEDİR?

ORTOPEDİ NEDİR?

Cerrahi dallarından olan ortopedi; vücutta bulunan eklemler, kaslar, kemikler, sinirlerin hareketini sağlayan organlarda bulunan anormallikleri teşhis edip, tedavi eden bir bilim dalıdır. Ortopedi poliklinikleri ve servisleri insanlarda meydana gelen kemiklere ait aksaklıkları gidererek gerekirse ameliyatlarla yardımcı olmaktadır. Bir kasın gerilmesi, sinir uçlarının yıpranması, kırıklar, çıkıklar, kazalar, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilecek aksaklıklara yardım ederek kişiye sıhhat sağlamayı hedeflemektedir. Okul öncesi yaş grubunda da sıklıkla meydana gelebilecek konulara da yardım eden bir bilim dalıdır.

Ortopedi bölümüne başvurulan şikayet tipleri;

 • Düztabanlık
 • İçe basma
 • Bacak çarpıklığı
 • Kırıklar
 • Çıkıklar
 • Kas zedelenmeleri
 • Kazalarda kemik yaralanmaları
 • Dirsek ağrıları
 • Romatizma benzeri ağrılar
 • Boyun ağrıları
 • Kuyruk sokumu ağrıları

Ortopedik hastalıklarında en çok kurumlara müracaat edilen rahatsızlık kemiklerde açığa çıkan kırıklardır. Ortopedistler kırıkların tedavisinde alçıya almak veya cerrahi ameliyatlarla müdahale edebilmektedirler. Tıp ortopedi alanında da son derece hızlı gelişim göstermektedir. Kaybolmuş uzuvlara çözüm geliştiren maddeler çıkmakta ve bu uzuvlar dışarıdan destekle onarılabilinmektedir. Kesilmiş, kırılmış kemiklerin yerine takılabilecek olan protez parçalarla kişiler yeniden organlarını rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Çocuklarda, bebeklerde ortopedi alanı; daha çok doğumla gelen aksaklıklar açısından yardımcı olmaktadır. Düztabanlık, içe basma, kalça çıkıklığı gibi rahatsızlıklardan kaynaklı ortopedi bölümüne müracaat edilmekte ve çocuklar bu anlamda tedavi görmektedirler. Okul çağına erişildiği vakitte kazalara bağlı burkulma, çıkık, kırık gibi vakalar artmakta ve bu anlamda tedavi için kurumlara gidilmektedir.

Yaş ilerlemesi ile de insanlarda kemik erimesi yaşanabilmekte ve bu şikayetlerden ötürü omurga cerrahisi adı altında ortopediden faydalanılmaktadır. Yaş arttıkça kemik yapısı değişmekte ve bükülmeler, eğilmeler yaşanabilmektedir. Bu durumlara medikal destek, magnezyum, kalsiyum destekleri yapılabilerek çözüm geliştirtmeye çalışılmaktadır.

Ortopedi rahatsızlıklarına tanı koyabilmek için; fiziksel muayene, hastaların şikayetlerinin dinlenmesi, çeşitli filmler ve kan tetkikleri yapılıyor olacaktır. İskelet sistemine ait sıkıntılar tüm bedenin aksanını etkileyebilecektir. Ateş, halsizlik, ağrı, yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra ciddi vakalarda hayati önem taşıyabilecektir.  Tüm bedenin korunması için sağlıklı kemik, kas ve sinir yapısına ihtiyaç vardır.

Çok zorlayıcı spor dalları ile uğraşıyor olanlar takviyelerle vücutlarını beslemek durumundadırlar. Yapılan etkinliklerin kasları zorlaması, liflerin kopması ve kemiklerin çok zorlanması ile sıkıntılar büyüyecektir. Bu gibi durumlarda ortopedi uzmanından yardım almak gerekecektir.

Romatizma, kemik erimesi, kamburluk, kireçlenme gibi vakalarda da başvurulacak bölüm ortopedi bölümü olacak ve teşhis tedavi için çok geç kalınmaması gerekecektir. Fizik tedavileri, ilaçla tedavi, alçıya alma, gerekirse cerrahi operasyon yapılacaktır. Omuz ağrıları, kas gevşemeleri, spor yaralanmaları, boyun fıtıklarında da uygun tedavi belirlenecektir.

Çocuklar için en çok ortopediye doğumla gelen düz tabanlık ve içe basma gibi şikayetlerden aileler müracaat etmektedir.  Ayak görev olarak vücudu taşımakla yükümlüdür. Yürüme esnasında normal koşullarda vücut bütün olarak esnemekte iken problemli vakalarda vücut olumsuz etkilenebilmektedir. Bu yaylanmada görev alan bölüm ayağın kavisli olan iç kısmıdır. Eğer bu kavis doğuştan yoksa insanlar düztabanlı olmakta ve bu sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Topuktan ön tarafa doğru yük aktarımını gerçekleşmediği zaman vücut sistem olarak zarar görmeye başlayacaktır.

Düztabanlıkta eş zamanlı görülen ortopedik rahatsızlıklardan diğeri de içe basmadır. Yük dengesi değişerek ayaklar içe doğru basmaya başlamaktadır. Bu şikayetlerle birlikte; çabuk yorulma, yürüme sonrası artan ağrı, sporsal aktivitelerde azalma, akşam saatlerinde başlayan kemik ağrıları, topuk etrafına dağılan ağrı gibi sıkıntılarla doktordan yardım alabilmek için kurumlara başvurmaktadırlar.

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


3 + 3 =