default-logo

PEDİATRİK ORTOPEDİ

PEDİATRİK ORTOPEDİ (ÇOCUK ORTOPEDİSİ)

Ortopedi ve travmatoloji hastalıkları anabilim dalının bir alt dalı olan pediatrik ortopedi esas itibarıyla çocukluk dönemlerini kapsayan ve bu dönemlerde doğumsal, travmatik, enfeksiyöz, nörolojik nedenler ve başka sebeplerle ortaya çıkan ortopedi sorunlarının tedavisine yönelik çalışan bir tıp bilimi dalıdır. Çocukların 0-1 yaş arasını kapsayan yeni doğan ve süt çocukluğu, 1-3 yaş arasındaki oyun çocukluğu, 4-6 yaş arasındaki okul öncesi çağı ve 7-13 yaş arasında karşılık gelen okul çağı dönemlerinde mutlaka ortopedik muayene değerlendirmesinden geçmeleri gerekir. Çocukluk çağında oluşan ortopedik sorunlar ilerleyen yıllarda bütün hayatı etkileyebilir ve gerek doğumsal olarak, gerekse sonradan oluşan bu tip problemler için erken tanı koyulup zamanında tedavi yapılması hayati öneme sahiptir.

            Hekimler ve çocuk doktorları her 1.000 doğumun 15’inde görülen kalça çıkığı gibi kalça gelişim problemleri için kalça muayenesi ve ultrason incelemesi yöntemleri ile tespit yapılıp tedavinin başlatılmasında çok büyük rol oynamaktadır. Erken teşhisin çok önemli olduğu gelişimsel kalça displazisi gibi sorunlar hayatın ilk 3 ayı içerisinde tanı konulduğunda yüzde 95’e varan oranlarda bir başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hayatın 3. ve 6. ayları arasında bu şans biraz daha düşerken, 6 aydan büyük bebeklerde kalça problemini derecesine bağlı olarak alçı ve ameliyat tedavileri gerekebilmektedir. 1 yaşın üzerinde olan ve ameliyat olması gereken çocukların tedavisi ise bir pediatrik ortopedi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Çocuk Ortopedisi Bölümünün İlgi Alanına Giren Ortopedik Hastalıklar

16 yaşında ve daha küçük çocukların ortopedik problemlerinin bir çocuk ortopedisi uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edildiği bölümde bütün konjenital (doğuştan) kol ve bacak deformasyonlarının tanısı, takip ve tedavisi yapılır. Çocukluk döneminde meydana gelen her türlü kırık ve çıkıkların alçı ve bandaj gibi ameliyat dışı yöntemler ve gerekli durumlarda ortopedik operasyonlar ile tedavisi gerçekleştirilir. Kemik ve yumuşak dokularda oluşan bütün tümörlerin ortopedik cerrahi tedavileri de bu bölüm tarafından sunulan ortopedik sağlık hizmetleri kapsamındadır. Çarpık ayak deformitelerinin Ponseti yöntemi veya cerrahi tedavileri de pediatrik ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Ayrıca skolyoz, kolyoz ve miyelomeningosel gibi omurga problemlerine tanı koyulur; egzersiz ve korse gibi ameliyat dışı uygulamalarıyla gerekli olgularda ameliyatla tedavileri gerçekleştirilir.

Konjenital kalça çıkığı vakalarının muayenesi, ultrasonografi ve radyografi yöntemleriyle erken tanı ve takibi; anestezi şartlarında alçı uygulaması ile pavlik bandaj uygulaması ve açık cerrahi yumuşak doku ve kemik operasyonları ile tedavisi de pediatrik ortopedistler tarafından gerçekleştirilir. Pediatrik ortopedi bölümünün ilgi ve uygulama alanına giren diğer konular serebral palsi hastalığının tanısı ve takibiyle gerekli hallerde botoks ve fizik tedavi uygulamaları ve ortez kullanımları ile tedavisi, ortopedik cerrahi kas uzatma veya gevşetme ameliyatları ile ve kemik ameliyatları, tendon transferleri ile tedavileridir.

Çarpık Ayak (Clubfoot)

Her 1.000 doğumdan birinde yaşanan ve çok belirgin bir şekil bozukluğu problemi olan çarpık ayak; ayakların bilek ve parmak kısımlarından içeri dönük olması durumudur. Ayakların olağandan daha küçük ve kısa olduğu bu doğumsal anomali sorununun oluş sebebi belli değildir. Aile geçmişinde böyle bir durum varsa çocukların da çarpık ayaklı olarak dünyaya gelme ihtimali yükselir. Ağrı yapmayan bu sorunda ayak bir yana dönüktür ve bazı durumlarda ayağın tepesinin, topuğun olması gereken yerde olduğu gözlenmiştir.

Pediatrik ortopedi kapsamında tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda ciddi bir rahatsızlık ve sakatlık haline gelecek olan bu deformitenin germe ve alçılama ile tedavisi 5-10 yıl arasında düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Germe ve alçılama; Ponseti yöntemi olarak adlandırılan yöntemle gerçekleştirilir. Doktor, ayağı her zaman doğru pozisyona doğru gererek alçıyı birkaç hafta süresince her hafta değiştirir. 3 haftalık son bir alçı uygulamasından sonra topuk tendonu serbest bırakılır. Çarpık ayak sorunu bu şekilde düzeltildiğinde, düzelmişlik halinin devam edebilmesi için çocuğun 2.5 yıl süresince geceleri ayak desteği giymesi gerekir. Oldukça etkili olan yöntem ailenin ayak desteğinin günlük bakımı için aktif katılım göstermesini gerektirir; bu durum sağlanmadığında deformite hali hemen hemen kesinlikle tekrar yaşanacaktır.

Bir bebek bu yöntemle alçılandığı zaman deride renk ve ısı değişimleri gibi dolaşım bozukluğuna işaret eden belirtilerin gözlemlenmesi gerekir. Bebekteki bu tip ayak deformasyonları germe, alçılama ve destekleme yöntemlerine rağmen düzeltilemediğinde ortopedik cerrahi uygulaması yapmak gerekebilir. Bu tip operasyonlar çoğunlukla 9 ile 12. Aylar arasında yapılır ve aynı seansta bebeğin tüm golf sopası ayağı deformiteleri düzeltilir. Ameliyat sonrasında, ayak iyileşinceye kadar alçı uygulaması yapılır. Ayrıca 1 yıldan daha uzun bir süre boyunca özel ayakkabılar ve destekler kullanılması gerekir.

Çocuğun, tedavi edilmesi halinde, hemen hemen normal bir ayağa kavuşması mümkündür. Tedavi edilmediğinde ise kusuru, ciddi oranda bir fonksiyonel yetersizliğe yol açacaktır. Tedavi sonrasında çocuğunuz ağrı duymayacak, normal ayakkabılar kullanarak koşup oynayabilecektir. Yine de; düzeltilmiş çarpık ayak deformitesi hiçbir zaman her yönüyle mükemmel bir sonuç getirmez. Deformiteli bacağın baldır adaleleri daha küçük kalacak; ayak ise 1 ila 1.5 numara daha küçük ve normal ayağa kıyasla biraz daha hareketsiz olacaktır.

Düztabanlık

Klasik düztabanlıkta esas sıkıntı topuğa gelen yükün bütün yükle ayağın ön kısmına doğru geçmesi ve yaylanma olmadığından ötürü kişinin yükü yerden aynen geriye almasıdır. Bundan dolayı düztaban olan kişilerde bel ve diz ağrıları sıkça görülür. Yaş ilerlediğinde ise ayak bölgesinde şekil bozukluğu ve bel kireçlenmesi ile yürüme bozukluğu görülebilir. Düztabanlık tanısı genellikle fizik incelemeyle koyulur; kişi yere bastırılarak ayak kavisinin şekline bakılır ve ayak bileğinin hareketi kontrol edilip Aşil tendonu ile ilgili gerginlik durumu kontrol edilir. Gerektiğinde ayak bölgesinin röntgen filmleri ve tomografisi çekilir. Hastalık ayak şeklini düzeltici taban kullanımı gibi yöntemlerle giderilecek durumda değilse; kişide ağrılara, yürüme sorunlarına, ayakkabı problemlerine ve fonksiyon kayıplarına sebep oluyorsa ortopedik cerrahi ile tedavi düşünülür. Arthroresis olarak bilinen kemikler arasına titanyum bir implant yerleştirilmesi veya artrodez olarak anılan kemikler arasında birleştirme ameliyatları yapılması büyük oranda başarılı sonuçlar verir.

Ailelerde endişe uyandıran ve çocuğun ayağını basması esnasında düz, oturduğu veya parmak uçlarında doğrulduğu sırada normal ayak içi görüntüsünün görülmesiyle belirlenen esnek düztabanlık durumunu yaşayan çocukların büyük kısmı sorunsuz bir şekilde büyür. Bu tip düztabanlıkta çocuğun kas fonksiyonları ve eklem hareketleri normaldir. Düztabanlık; 3 yaşına kadar olan bebeklerin çok büyük kısmında gözlenebilir.

Bu hastalığın gerektiği halde tedavi edilmemesi kişinin giderek artan sorunlarla karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Bu sorunlar arasında daha önce yürünebilen mesafelerin yürünememesi, ayak eklemlerinde deformasyon ve topuklarda şekil bozukluğu ile diz ve bel ağrıları sayılabilir. Düztabanlıktan ötürü baş ağrıları çekmek de söz konusu olabilir.

İçe Basma

Ayakların, düz bir şekilde karşıya bakması gerekirken içeri doğru bakması hali olan içe basma sorunu yürüme ve koşma esnasında daha da belirginleşen ve oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Çocukların ayağının içe basması denge sağlamak amacıyla gerçekleşen normal bir harekettir ve bu tip durumların büyük kısmı çocuk 2 yaşına geldiğinde ortadan kalkar. Tibia kemiğinin içe dönmesi, femur kemiğinde dönüklük, ayak ön kısmının dönük olması, X bacak ve 0 bacak ve düztabanlık durumlarından kaynaklanabilir. Bu sorun çoğunlukla ağrıya veya ilerleyen yaşlarda kireçlenme olayları yaşanmasına neden olmaz, düzgün yürümeye de engel değildir. İçe basmanın aşırı düzeyde olduğu çocuklarda sendelemeler veya kısa mesafelerde yorulma durumu gözlenebilir.

İçe basma çok zaman kendiliğinden düzelen bir durumdur. 2 yaşın üstündeki çocuklar için tedavi, çocuğun bacaklarını çapraz yaparak oturmasının engellenmesidir. Ayakların içe dönmesiyle belirlenen ve metatarsus adduktus olarak isimlendirilen durum ise tıpkı doğuştan çarpık ayak sorunu gibi hayatın ilk dönemlerinde alçı uygulamaları ve daha sonra da ameliyat ile giderilir.

ortopedi ve travmatoloji hastalıkları, ortopedik muayene, ortopedik sorunlar, erken tanı, kalça çıkığı, kalça gelişim problemleri, gelişimsel kalça displazisi, ortopedik cerrahi, çarpık ayak, içe basma, miyelomeningosel, düztabanlık, esnek düztabanlık, Ponseti yöntemi, doğumsal anomali, kireçlenme, Aşil tendonu, yürüme bozukluğu, şekil bozukluğu, kas uzatma, ortez, serebral palsi, çocuk ortopedisi, skolyoz, pavlik bandaj, fizik tedavi

 

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


+ 9 = 11