default-logo

SPOR CERRAHİSİ

SPOR CERRAHİSİ

ARTROSKOPİK SPOR CERRAHİSİ VE AÇIK TEKNİK

  • Artroskopik spor cerrahisi ve açık teknik uygulamaları

Sporsal faaliyetler yapılırken yaralanmalarda cerrahi işlem gerektiren çoğu durum; oynar eklemler ile oynar eklemlere komşu olan bölümleri ilgilendiren türde yaralanmalardır.

Daha önceki yıllarda eklem içinde bulunan yapılara açık müdahaleler yapılmakta iken, şuanda gelinen noktada özel olan kapalı girişimlerle de bu ameliyatları gerçekleştirebilmek mümkün olmuştur.

Kapalı olarak cerrahi girişimlere tıp dilinde artroskopik girişimler ismi verilmektedir. Kapalı girişim olan bu tekniklerin açık olan cerrahi işlemlere göre temel üstünlükleri bulunmaktadır.

Ortopedi uzmanı karşılaşılan sıkıntıya göre ve hastaya sağlanabilecek faydayı değerlendirerek açık ameliyat ya da kapalı ameliyat tercih edebilecektir. Son günlerde kolay olması ve kişiye etkin faydalar sağlayabilmesi ile daha çok kapalı teknik yani artroskopik cerrahi şekli tercih edilmekte ve kısa zamanda hastalar ayağa kalkabilmektedirler. Kimi zamanda vakanın durumuna göre iki teknikten de faydalanmak mümkün olabilecektir.

Artroskopik cerrahi girişimlerin açık cerrahi girişimlere göre üstünlükleri;

ü  Ameliyat süresi çok daha kısadır

ü  Ameliyat sonrasında uygulanan bölgenin iyileşme süreci daha kısadır

ü  Enfeksiyon kapma ihtimali daha düşüktür

ü  İyileşme süreci daha rahat geçer ve hastalar daha çabuk toparlanıp ayağa kalkabilir

ü  İşlemler sonrasında hasta bakımı daha kolay olur ve rehabilitasyon hizmetleri açık ameliyatlara oranla daha kolay gerçekleşmektedir.

Artroskopik ameliyatlarda risk faktörü;

Bu işlemlerden sonra hastalar daha çabuk iyileştiği için yüz güldürücü sonuçlar açığa çıkmaktadır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi kapalı teknikle yapılan ameliyatta da risk vardır.  Ancak açık ameliyatlara göre riskin az olması ve enfeksiyon riskinin az olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Artroskopik ameliyatlar daha çok hangi eklemlere uygulanır?

ü  Diz eklemi

ü  Ayak bileği eklemi

ü  Omuz eklemi

ü  Menüsküsler

ü  Ön ve arka çapraz bağ kopmaları

ü  Kıkırdakta meydana gelen hasarlar için

Artroskopik işlemler yapılmadan önce hastaların hazırlanması;

Açık ameliyatlarda olduğu gibi işlemlerden önce belirli saat yemek yenilmesi ve sıvı alınması yasak olacaktır. Lokal ya da genel anestezi uygulanacağı için önlemler alınıyor olacaktır.

v  İşlem günü ve yapılacak işlemin niteliğine göre günlük hayata ara vermek gerekebilecektir. Bunun öncesinde bilgi edinmek ve buna göre program belirlemek gereklidir. Refakat edebilecek kişileri davet etmek ve yardım talep etmek gerekebilecektir. Açık ameliyatlara nispeten sıkıntılar az olacağı için iyileşme dönemi çok sıkıntılı geçmeyecektir.

Uygulanacak cerrahi işlemin tekniksel kısmında;

Artroskopik cerrahide açılacak kesi sayısı en az ikidir. Ulaşılmak istenilen bölgeye göre işlemler 20 dakikadan 2 saate kadar sürebilecektir. Bazı rahatsızlıklarda açık ameliyat ve artroskopi birlikte uygulanabilmektedir. Eklemlerle alakalı olan kısma kapalı teknikle ulaşılabilecektir.

Artoskopik işlemler yapılırken kimi zaman lokal anestezi yeterli olabilecektir. Uzman gerekli miktarda delik açarak içeri ulaşır. Alet sayesince içeride olan yapılar ekrana yansıyacağı için hekim ne yapması gerektiğini görsel olarak da rahatlıkla takip ediyor olacaktır. Eklem içerisine enjekte edilecek olan sıvı ile kıkırdak görülebilecek duruma getirilecektir.

Bu arada yapılacak takipte eklemde olabilecek hasarlar tespit edilir. Yontma işlemi gerekli ise hekim müdahale edecek ve bir kısım işlem ile düzeltme gerçekleştirecektir. İşlemlerin bitiminde hekim artroskopiyi vücuttan çıkaracak ve açılan kesiklere dikiş atacaktır.

Artroskopik cerrahi işlemlerden sonra kişiler yapılmış olan müdahaleye göre gözetim altında kalabileceklerdir. Basit işlemlerde aynı gün taburcu olma durumu yaşanacaktır. Daha karmaşık müdahalelerde ise hastanede birkaç gün kalmak gerekebilecektir.

 

 

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


+ 3 = 5