default-logo

SPOR YARALANMALARI

SPOR YARALANMALARI
Profesyonel veya amatör şekilde yapılan her tip spor faaliyetleri sırasında oluşan ve normalin üstünde bir kuvvete maruz kalan dokuların direnç sınırının aşılması sonucunda meydana gelen hasarlar spor yaralanmaları olarak tanımlanır.
Spor Yaralanmalarının Sebepleri
Spor yaralanmalarına sebep olan faktörler endojen (kişiye ait) ve eksojen (çevresel) faktörler olarak sınıflandırılır Kasların zayıf, esnekliğin yetersiz, eklemlerin kısıtlı olması gibi fiziksel eksikliklerle anatomik sorunlar, aşırı egzersiz yapmaktan ya da enfeksiyondan kaynaklanan kas sertlikleri ile kişinin cinsiyeti ve yaşı kişisel faktörler arasında sayılabilir. Yorgunluk ve bireyin spor yaparken kendine aşırı yüklenmesi, riski göze almak veya aşırı istekli olmak gibi psikolojik etkenler ve tam olarak tedavi edilmemiş yaralanmalar da spor yaralanmaları ile sonuçlanan kazalara sebep olan endojen faktörler arasında yer alır. Çevresel faktörler ise uygulanan spor tekniği ile antrenmanların kötü ve yetersiz olması, hava koşulları, uygunsuz zemin, yapılan spor aktivitesinin gerektirdiği kurallara uyulmaması ve kalitesiz malzeme kullanımı olarak listelenebilir.
Dış Etkenlerden Kaynaklanan Spor Yaralanmalarının Önlenmesi Mümkün mü?
Çevresel faktörlerden kaynaklanan spor yaralanmalarının bazı konularda titizlik gösterilmesiyle önlenmesi veya azaltılması mümkündür, bu tip yaralanmalara yol açan bazı faktörler kontrol altına alınabilir. Profesyonel veya amatör sportif etkinlikler sırasında kullanılan ayakkabı vb ekipmanların uygunluğuna dikkat edilmesi, antrenman yöntemleri ile efor ve yoğunlukta ani ve büyük değişikliklerden kaçınılması, spor yapılan çevreye gereken özenin gösterilmesi ve sporun kurallarına uygun bir biçimde yapılması bu açıdan faydalı olacaktır.
Sporcudan Kaynaklanan Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?
Profesyonel amaçlarla veya hobi olarak bir spor dalına yönelen bireylerin yaşı, cinsiyeti, vücut ağırlığı ve genel sağlık durumu yapılacak spor için uygun olmalıdır.Kas gücü yeterli olmayan, kas tutukluğu ve zayıflığı gibi sorunları olan, doğum sırasında veya daha sonra meydana gelmiş kas-kemik zayıflıkları olan kişiler spor yaralanmalarına karşı daha savunmasızdır. Ayrıca sportif faaliyet öncesinde yeterince ısınmak, doğru gerilme teknikleri ve kas güçlendirme egzersizlerini uygulamak, spora uygun şekilde beslenmek gerekir.

Spor Yaralanmalarının Ciddiyeti Nasıl Anlaşılır?
Bir spor yaralanmasının ciddiyet derecesi 6 temel olgunun birer birer ele alınıp değerlendirilmesi sonucunda anlaşılır. Değerlendirilmesi gereken bu faktörler yaralanmanın ne şekilde meydana geldiği, ne tip ve ne kadar sürecek bir tedavi gerektirdiği, kişiyi spordan ne kadar süreyle uzak tutacağı, kaybedilen işgünü sayısı, hasarın kalıcılık durumu ve yaralanmanın maddi maliyetidir. Bireyi spordan 1 ila 7 gün arasında bir süre uzak kalmak zorunda bırakan spor yaralanmaları hafif, spordan 8-21 gün arasında uzak kalınmasını gerektiren yaralanmalar orta, 21 günün üzerinde bir kısıtlama gerektiren yaralanmalar ağır spor yaralanması olarak değerlendirilir.
Spor Yaralanmalarının Görülme Sıklığı
Spor aktiviteleri kaynaklı yaralanmalar, yapılan spor türüne bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber ortalama yüzde 8 oranında görülür. Bir araştırmaya göre spor yapan kişilerin 1/40’ı ciddi bir spor yaralanmasına maruz kalmakta, her 4000 kişiden birinde spor sakatlığı oluşmakta ve alınan bütün önlemlere karşın her 40.000 kişiden biri spor yaralanmaları nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Spor Yaralanmalarının Çeşitleri
Yumuşak doku yaralanmaları: Kontüzyon (ezik), hematom (kan birikimi), abrasyon (sıyrık), tırmak zedelenmeleri, gerilme ve kopmalar (sprain ve strain), su toplanması (bül-callus), kramp, tendopatiler, açık yaralar (kesikler), bursit, tendon kopmaları, kas yaralanmaları (lif kopmaları.)
Eklem yaralanmaları: Zorlanma ve incinmeler, hemartroz, burkulma ve çıkıklar.
Kemik yaralanmaları: Değişik nedenlere bağlı olarak kemik bütünlüğünün bozulması durumu.

Yazar Hakkında
1969 yılında Samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi ‘nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapa dan fonksiyonel Anatomi uzmanı oldu. Sporcu Sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi Hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group ) Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalıştı .Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesinde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubünde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi ‘nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (Kırık ve Çıkıklar ) Spor Cerrahisi (artroskopik ve açık ) , Artroplasti (Protez) , Vertebra Cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mikrocerrahi Eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

Yanıt Bırakın

*


9 − = 8